Ekonomi

Gaziantep gözünü savunma sanayine dikti

4 yıl önce askeri fabrikalara tedarik sağlayan az sayıda firma olduğunu hatırlatan GSO Lideri Adnan Ünverdi, 2018’den beri askeri fabrikaları ve savunma sanayisini takip ettiğini söyledi. Konya’da 45. O zaman ‘bu konuya yoğunlaşmamız lazım’ dedik. Çünkü savunma sanayinde katma değerli işler var” dedi.

Ünverdi, Kovid-19 salgını nedeniyle savunma sanayisinin çalışmalarının sekteye uğradığına işaret ederek, bu gelişmeye rağmen önemli işler yaptıklarına dikkat çekti.

“Kurumumuzda SSB İrtibat Bürosunu açtık”

Gaziantep’teki askeri fabrikalara iş sağlayan onaylı tedarikçi firma sayısının 27’ye ulaştığını vurgulayan Ünverdi, şunları kaydetti:

“Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile doğrudan temasa geçerek Roketsan, HAVELSAN, Aselsan gibi vakıf firmalarla iş yapan firma sayısını artırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda GSO olarak SSB İrtibat Bürosunu bünyemizde hizmete açtık. Firmalarımız ve vakıf şirketlerimiz ile iletişime geçebilmek için kurumdan direkt SSB yetkilileri ofisimizde bulunacak, “Firmaların istediği işlerin numuneleri Gaziantep’e getirilerek sanayicilerimizle buluşturacağız. O ürünün üretimi ile ilgili istişareler yapılacak ve sözleşme imzalanacak ve eserleri SSB’ye bağlı vakıf şirketlerine alım garantili olarak satacaklar. Bunun gerçekten Gaziantep için bir fırsat olacağını düşünüyorum.”

“12 firmamız eser üretmeye başladı”

Savunma sanayisinde faaliyet gösteren firmaların kurumsal boyutlarının da şekilleneceğine işaret eden Ünverdi, şunları kaydetti:

“Bu noktada firmalarımız da kendi disiplinlerini koruyacaklar ve sadece savunma sanayii alanında çalışan firmalarımız bu kurumsallaşma ile gelecekte çok daha farklı bir noktaya gelecek. Birçok departmanda firmalarımız savunma sanayinde çalışmak istiyor. gerekli kuralları yerine getirmek zorundalar.Bu çalışmaları yapan çok sayıda firma var”Firmamız SSB ile sözleşme imzalamak şartıyla iş üretmeye başladı. Gaziantep’in bu alanda çok parlak bir geleceği olduğunu düşünüyorum. Savunma sanayinde yerli eser oranı artık çok daha yüksek. Bu bizi gururlandırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu