Teknoloji

Bilim adamları açıkladı: evrendeki her şey buharlaşacak!

Araştırmacılar, kara deliklerin sonunda Hawking radyasyonu nedeniyle buharlaşacağını kaydetti.

Radboud Üniversitesi’nden Michael Wondrak, Walter van Suijlekom ve Heino Falcke tarafından yapılan yeni teorik araştırma, Stephen Hawking’in kara delikler konusunda kısmen haklı olduğunu gösterdi.

“HER ŞEY SONUNDA GÜZEL OLACAK”

Çalışma, American Physical Society’nin (APS) önde gelen dergisinde 2 Haziran’da yayınlandı. Fiziksel İnceleme Mektupları‘ de yayınlandı.

Araştırmacılar, bu radyasyona yerçekimi ve uzay-zamanın eğriliğinden de kaynaklandığını söyledi. Bunun, kozmostaki yıldız kalıntıları gibi tüm büyük nesnelerin eninde sonunda yok olacağı anlamına geldiği belirtildi.

Bilim adamları, bu radyasyona yerçekimi ve uzay-zamanın eğriliği de neden olduğunda, evrendeki yıldız kalıntıları gibi tüm büyük nesnelerin sonunda yok olacağını söylediler.

YENİ BİR RADYASYON TÜRÜ KEŞFEDİYORLAR

Bu yeni çalışmada, Radboud Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kara deliklerin etrafında bu tür parçacık çiftleri oluşursa ne olacağını incelemek için fizik, astronomi ve matematik tekniklerini birleştirdiler. Çalışma, yeni parçacıkların bu ufkun çok ötesinde yaratılabileceğini gösterdi.

Çalışma hakkında Michael Wondrak: “Bilinen Hawking radyasyonuna ek olarak yeni bir radyasyon formunun var olduğunu gösteriyoruz.”sözleri yaptı.

ÇALIŞMAK İÇİN BİR OLAY UFKU OLMASINA GEREK YOKTUR

Van Suijlekom: Bir kara deliğin çok ötesinde, uzay-zamanın eğriliğinin radyasyon üretmede büyük bir rol oynadığını gösteriyoruz. Parçacıklar orada yerçekimi alanının gelgit kuvvetleri tarafından zaten ayrılmış durumda. Daha önce bir olay ufku olmadan radyasyonun mümkün olmadığı düşünülürken, bu çalışma bu ufkun gerekli olmadığını gösteriyor.”söz konusu.

Öte yandan Falcke şöyle açıkladı: “Bu, ölü yıldızların kalıntıları ve evrendeki diğer büyük nesneler gibi olay ufku olmayan nesnelerin de bu tür radyasyona sahip olduğu anlamına gelir. Bu da tıpkı kara delikler gibi çok uzun bir süre sonra evrendeki her şeyin buharlaşmasına neden olacaktır.Bu sadece Hawking radyasyonu anlayışımızı değil, aynı zamanda dünyaya ve geleceğine bakışımızı da değiştiriyor.

KAYNAK: HABER7

haber-ermenek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu